• CZ
  • SK

Na podvodníky chystáme společnou černou listinu, zní z farmářských trhů

 30. 03. 2012

Jsou ta vejce opravdu domácí? Není ten česnek z Číny a jahody ze Španělska? I s takovými otázkami se setkávají prodejci na farmářských trzích v Olomouckém kraji. Jejich organizátoři proto musí pečlivě vybírat, komu své stánky pronajímají. A slibují, že si na podvodníky posvítí. Pomáhat jim v tom má i společná černá listina.

"Farmářské trhy by měly být věnované regionálním produktům. Snažíme se podvodníky odhalit co nejdříve," říká pořadatelka šumperských farmářských trhů Lucie Hošková.

"Já sama například kontroluji nejrůznější osvědčení nebo certifikáty k výrobkům. Někdy se ale ani tak nepodaří podvodníky odhalit, je těžké poznat, jestli je to překupník, nebo výrobce," dodává.

Její slova potvrzuje i Markéta Záleská, která od loňského roku organizuje trhy v Olomouci. "Složitá byla situace především v loňském roce, kdy jsme opravdu museli ověřovat každého, jeli jsme i na místo výroby, abychom měli jistotu, že zákazník dostane to, pro co si přišel. Letos už máme tu výhodu, že spoustu prodejců známe," říká.

Trhy se snaží spolupracovat a mít společnou černou listinu

Pořadatelé trhů se při výběru řídí takzvaným Kodexem farmářských trhů, který určuje, kteří výrobci tam smějí prodávat. "Odmítáme přibližně 30 procent lidí, kteří buď vůbec nesplňují podmínky nebo část z jejich výrobků nepochází z Česka," popisuje praxi Záleská.

Organizátoři trhů také kvůli podvodníkům mezi sebou navázali kontakty. "Spolupracujeme například s Olomoucí, Šternberkem či Litovlí, a když nepoctivého prodejce odhalíme, dostane se u nás na pomyslnou černou listinu, takže se o něm dozvědí i jinde," říká Hošková.

Podle Markéty Záleské je ve hře dokonce i vznik Asociace farmářských trhů v Olomouckém kraji, která by právě takové případy řešila. "Zatím je to jen idea, ale usnadnila by nám práci," uvedla Záleská.

Zdroj: Barbora Taševská

Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?