Společnost Alza.cz a. s. připravila ve spolupráci s Platební institucí Roger zajímavý finanční [...]
Kybernetická bezpečnost zahrnuje různé techniky, nástroje a postupy k ochraně před neoprávněným přístupem nebo kybernetickými útoky.
Každý počítač, čidlo, kamera, dron, telefon, jenž jsou propojeny přes internet, jsou potenciálním cílem kybernetického útoku, jako je phishing, malware a ransomware. Mohou narušit celý výrobní řetězec a způsobit ekonomické ztráty a poškodit dobrou pověst firmy.
Moderní logistika závisí na digitálních nástrojích a komunikační. Technologie umožňují online obchodníkům snadno sledovat zásilky, komunikovat se zákazníky a partnery a získávat zásadní prodejní údaje. Díky této závislosti na technologiích jsou však systémy náchylnější ke kybernetickým útokům.
Které typy dat jsou považovány za cenné? Zloději mohou využívat údaje o zásobách, dobách doručení a příjezdu a umístění. Podobně mohou pašeráci najít provozní informace o letecké, pozemní a námořní přepravě nákladu. Kyberzločinci mohou narušit podnikovou síť, ukrást důležité obchodní informace a poté požadovat výkupné za uvolnění dat. Krádež firemních dat se pro tyto bezohledné subjekty stala lukrativním zdrojem příjmů.
Konference „Cyber Security, nouzová situace pro řetězec dopravy a logistiky" organizovaná logistickou digitální komunitou, FederLogistica, Confrasporto a ConfCommercio, konstatovala, že kyberkriminalita způsobila v roce 2022 celosvětové ztráty až 10,3 mld. dolarů. To je téměř 50% nárůst oproti ztrátě tržeb ve výši 6,9 mld. USD v roce 2021.
Rozmach e-commerce znamenal významný nárůst logistických služeb. Dodavatelský řetězec se rozvinul díky digitalizaci odvětví, zrychlení dodávek a zvýšení efektivity zpracování dat.
Vzhledem k růstu sektoru jsou však tyto služby nyní cílem hackerů. Objem obchodních a zákaznických dat, které spravují, a neodmyslitelná decentralizace řetězce jej činí přitažlivými pro kyberšmejdy. Logistický průmysl však podniká kroky k ochraně sebe a dat svých klientů. Podle průzkumu společnosti Gartner považuje 60 % logistických organizací riziko kybernetické bezpečnosti za významné při provádění transakcí s třetími stranami.
+ Přerušení připojení: Internet věcí (IoT) a další technologie připojení jsou nezbytné pro práci logistiky. Zavedení zařízení IoT umožnilo sběr a analýzu dat v reálném čase a zlepšilo sledování zásilek a správu zdrojů v dodavatelském řetězci. Přerušení připojení však může zabránit přístupu k datům a informacím, které potřebujete ke správě dodavatelského řetězce, což vede ke zpoždění a narušení celého řetězce.
+ Kybernetické zranitelnosti: Použití zařízení, senzorů a dalších zařízení připojených k síti zvyšuje riziko kybernetických útoků. Tyto útoky mohou ohrozit bezpečnost dat a citlivé informace o dodavatelském řetězci.
+ Závislost na cloudu: Logistika často používá cloud computing ke správě a ukládání velkého množství dat. Závislost na cloudu však ponechává dodavatelský řetězec zranitelný vůči porušení a výpadků bezpečnosti.
+ Problémy s kompatibilitou: Propojení různých zařízení a technologií v logistice může způsobit problémy s kompatibilitou, což ztěžuje řízení systému a zvyšuje riziko poruch a přerušení.
+ Špatná kvalita dat: Logistika je založena na sběru a analýze velkého množství dat pro optimalizaci správy dodavatelského řetězce. Pokud jsou však shromážděná data neúplná nebo nespolehlivá, může to vést k nesprávným rozhodnutím a plýtvání časem i zdroji.
Pro zmírnění těchto zranitelností je důležité implementovat masivní opatření pro kybernetickou bezpečnost, neustále sledovat systém a zajistit kvalitu shromážděných údajů. Kromě toho je důležité zaujmout integrovaný přístup ke správě dodavatelského řetězce pomocí pokročilých technologií, jako je AI, k předvídání a prevenci problémů dříve, než k nim dojde.
Je důležité, aby společnosti v logistickém sektoru přijaly komplexní politiku bezpečnosti informací, která zahrnuje školení personálu, ochranu zařízení, šifrování dat, monitorování sítě, zálohování dat a použití softwarového bezpečí. Ke kybernetické bezpečnosti by měla být považována za kritickou investici do ochrany obchodních aktiv a citlivých údajů o dodavatelském řetězci.
Komplexní bezpečnostní systém nelze dosáhnout jediným řešením. Silná kybernetická bezpečnost v logistice vyžaduje mnohostrannou, vícevrstvou strategii, která zahrnuje řadu taktik.
Logistický průmysl spoléhá na technologii a externí dodavatele. Chcete-li minimalizovat hrozby kybernetické bezpečnosti z těchto obchodních prvků, měli byste je zahrnout do plánu řízení rizik vaší organizace. Předpoklad této strategie by se měl zaměřit na spoléhání se v případě porušení. Důraz se pak přesouvá na rychlou obnovu a omezení schopnosti útočníka zneužít data.
Nedbalost zaměstnanců přímo vede k 48 % kybernetických útoků. Vaši zaměstnanci si musí být vědomi nutnosti dodržovat přísné postupy kybernetické bezpečnosti. Často jsou totiž první obranou proti kybernetickým útokům. Mohli by se také stát prvními cíli při plánovaném narušení.
Bohužel nikdo není v bezpečí. Celá vaše operace je ohrožena, pokud hacker získá přístup k vašemu dodavatelskému řetězci. Proto je životně důležité identifikovat a objasnit potřebu zaměstnanců porozumět kybernetickým hrozbám a bezpečnosti. Školení by také mělo zahrnovat opatření, která je třeba přijmout v případě nouze.
Jak váš software, tak organizační struktura musí být dobře chráněny před kybernetickými útoky. Bezpečnostní nástroje jako jsou firewally a antivirový software, účinně chrání před malwarem a chrání sítě. Fungují jako první obrana proti útokům. Dokáží monitorovat a regulovat příchozí a odchozí síťový provoz, který se řídí předem stanovenými bezpečnostními pravidly. I přesto, že jde o jednoduché obranné opatření, firewally a antivirový software mají stále své místo v kybernetické bezpečnosti v logistice.
Pro maximální ochranu zvažte instalaci zabezpečení certifikátem SSL (Secure Socket Layers), který poskytuje silné 256bitové šifrování. Šifrování je jedním z nejúčinnějších řešení kybernetické bezpečnosti. Dokonce i hackeři je používají, aby zajistili, že oběti nemají přístup k jejich datům. Šifrování promíchá všechna vaše data a změní je na nesrozumitelný kód. Dešifrování vyžaduje jedinečný digitální „klíč“. Zajistěte, aby se zapojily všechny zúčastněné strany dodavatelského řetězce. Harmonická spolupráce zajišťuje, že komunikace klient-server je bezpečně šifrována pomocí SSL certifikátů.
Časté bezpečnostní audity mohou pomoci najít slabá místa dříve, než je může útočník využít. To může zahrnovat pravidelné hodnocení procesů a postupů, aby bylo zajištěno, že dodržují aktuální osvědčené postupy. Můžete rovněž zvážit penetrační testování. Spočívá v provedení autorizovaného simulovaného kybernetického útoku za účelem posouzení připravenosti vašeho systému kybernetické bezpečnosti.
Interní hodnocení bezpečnosti vašeho dodavatelského řetězce musí být uděláno minimálně jednou ročně nebo každých šest měsíců, aby se odstranily mezery a zvýšila se účinnost a flexibilita.
Pokusy o kybernetický útok proti vaší společnosti jsou bohužel spíše otázkou kdy, nikoli zda. Robustní protokoly kybernetické bezpečnosti tomu mohou zabránit, ale je velmi důležité být připraven na nejhorší scénář s plánem reakce na incidenty. To zahrnuje protokoly pro lokalizaci a izolaci narušení, komunikační strategie a specifické role a odpovědnosti.
Váš plán odezvy by měl zahrnovat použití cloudového zálohování a kompletní dokumentaci vašeho seznamu kontaktů. Poskytovatelé služeb, prodejci, partneři a jejich licence, servery i sítě by měly být po útoku pečlivě sledováni a kontrolováni.
Podle zdroje ‚Cost of a Data Breach Report‘ (IBM, 2023) byla jedna z pěti firem v oblasti logistiky a dopravy napadena kybernetickým útokem. Globální průměrné náklady na únik dat v roce 2023 jsou 4,45 mil. dolarů a 5 % nových zákazníků ve společnosti Eye Security již bylo napadeno před registrací. Nejčastěji šlo o Ransomware, což znamená, že hackeři pronikli do firemní IT infrastruktury a zašifrovali soubory nebo celé systémy, čímž se staly nepřístupnými, pokud firma nezaplatila výkupné. V roce 2020 vzrostl počet hlášených incidentů ransomwaru o 700 %, přičemž hlavním cílem byly dopravní a logistické firmy. Podle údajů britského úřadu Information Commissioner’s Office (ICO) je nyní 1 ze 3 kybernetických útoků útokem ransomwaru. Vzhledem k tomu, že ne všechny takové útoky jsou hlášeny, může být toto číslo ještě vyšší.
Zdroj: www.retailnews.cz
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?