Klíčovým faktorem pro udržení rychlého růstu je pro slovenskou maloobchodní společnost 1. day co [...]
Koronavirová pandemie vnesla do světa byznysu velké změny. V epicentru těchto změn stojí firmy, které přišly s řešeními na bázi cloudu, umělé inteligence nebo strojového učení. Vybrali jsme pro vás 5 nejzajímavějších firem, které server CNBC zařadil do žebříčku 50 přelomových byznysů za rok 2020 – rostou v miliardách dolarů a inspirují start-upy po celém světě.
Coupang si vysloužil přezdívku jihokorejský Amazon. Založil ho Bom Kim, odpadlík z Harvardu, který z firmy za 10 let vytesal třetí největší e-commerce tržiště na světě. Coupang mimo jiné zaměstnává přes 5 000 řidičů, kteří v 99 % případů doručují zboží do 24 hodin od objednání. Právě díky bleskové dopravě Coupang předčil své korejské konkurenty. Loni například zavedl službu Dawn Delivery, se kterou doručí objednávky odeslané před půlnocí do 7 hodin ráno následujícího dne.
Firma sice potvrdila, že jí pandemie narušila logistické procesy, ale už na začátku roku prozřetelně doplnila zásoby roušek a dezinfekcí do takové míry, že masivní poptávku ustála. Na začátku epidemie také zmrazila cenu tohoto zboží, což ji v očích zákazníků vystřelilo ke hvězdám. Všimli si toho také investoři, kteří hodnotu Coupangu zvýšili o 3,4 miliardy dolarů.
Rok 2020 přinesl rekordní zájem o on-line nakupování a švédská firma Klarna toho využila tím, že zákazníkům on-line nákupy ještě víc zjednodušila. Vyvinula aplikaci, která zákazníkům umožňuje nakupovat na e-shopech hned, ale platit později.
Zákazník při nákupu zadá pouze svůj e-mail a PSČ a Klarna za něj nákup zaplatí. Zákazník peníze splatí později, a pokud to udělá do 30 dnů, Klarna mu nenaúčtuje žádné úroky. Klarna vydělává primárně přes poplatky, které účtuje obchodníkům za nabízení služby. Po světě ji nabízí přes 200 tisíc e-shopů a využívá ji zhruba 85 milionů zákazníků.
Američtí vývojáři z UiPath otevřeně přiznávají, že chtějí, aby roboti lidem vzali práci – zbytečnou administrativní práci. Automatizují neustále se opakující a časově náročné administrativní úkoly z různých firemních oddělení. Tato myšlenka se zalíbila investorům, kteří do UiPath nalili 977 milionů dolarů, i velkým firmám jako Amazon nebo Bank of America, které řešení od UiPath zavedly.
V roce 2020 již UiPath úspěšně automatizoval činnosti v účetnictví, HR i zákaznické podpoře, čímž pomáhá firmám s digitální transformací. V UiPath věří, že jejich software lidskou sílu nenahradí, ale umožní zaměstnancům věnovat se důležitějším činnostem, které roboti nezvládnou.
Americký startup Better.com odstranil z vyřizování hypoték složitou byrokracii. Založil ho Vishal Garg poté, co na vlastní kůži zažil vyřizování hypotéky v USA – rozhodl se, že vytvoří lepší cestu (proto název Better). Platforma Better.com přesouvá celý proces do on-line prostředí. Zájemci nahrají potřebné dokumenty do cloudu a systém je všemi kroky srozumitelně provede. Ve výsledku nástroj snížil průměrnou délku vyřizování hypotéky v USA z 42 dnů na 21.
V roce 2020 se ukázalo, že vyřizování hypotéky „po staru” je v době pandemie ještě náročnější než za normálních okolností. V březnu tak lidé vyřídili přes Better hypotéky v hodnotě 1 miliardy dolarů a v dubnu 1,4 miliardy dolarů. Oproti předchozím měsícům je to růst o 200 %.
Nejistá doba vyžaduje po firmách zásadní rozhodnutí. A aby je mohly podniknout, potřebují přesná data. Přehledný a srozumitelný pohled na data slibuje americký vývojář cloudových technologií Snowflake – podle investorů jde o jednu z nejlukrativnější firem v Silicon Valley. Její hodnota letos vystřelila na 12,4 miliard dolarů.
Snowflake používá přes 4 000 firem, které generují velké množstí dat a chtějí naplno využít jejich potenciál. Také díky Snowflake se stal data-driven decision making trendem v řízení byznysu.
První polovina roku 2020 potvrdila, že cloudové služby a automatizace se ve světě byznysu stávají nezbytností. Důkazem jsou i české firmy, které na podobných technologiích úspěšně staví svůj byznys, například vývojáři mobilních aplikací Applifting, výrobci lokalizačních systémů Sewio Networks nebo vývojáři cloudových nástrojů GRiT.
Zdroj: GRiT
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?