Zbavte se ve své kanceláři stohů papírů. Archivujte své dokumenty elektronicky a v souladu s [...]
Od armádního a vědeckého využití v šedesátých a sedmdesátých letech se dnes cloudové služby staly běžnou součástí života. IT experti v nich vidí budoucnost, urychlení inovací i pomoc planetě. Lídrem trhu je dnes AWS, Amazon Web Services.
Cloud si představte jako systém, ve kterém jsou uložena data nebo běží počítačový systém, který svým uživatelům přes internet nabízí:
Infrastruktura bývá velmi rozmanitá: v zásadě od jednoho výkonného serveru po rozsáhlou síť vzájemně propojených serverů a datacenter po celém světě, které společně tvoří jeden společně fungující systém.
Kromě konkrétních služeb nebo software (SaaS) umožňují cloudy svým uživatelům využívat jen pouhou infrastrukturu k výpočtům nebo platformu s databázemi či vývojovými nástroji k testování. Uživatel (zákazník) platí za snadno škálovatelné využití cloudu podobně jako třeba za telefon. Nemusí investovat do hardware a nepotřebuje na správu systému vlastní IT profesionály, kterých nabízí pracovní trh velmi omezený počet. Opakem jsou on-premise systémy, kdy uživatel vlastní hardware a kupuje si či vyvíjí vlastní software.
Známými a často využívanými cloudovými službami (SaaS) je například Google Workspace, Microsoft 365 nebo zábavní portál Netflix. Právě ten „hostuje“ v infrastruktuře AWS, podobně jako další veřejné i B2B služby.
Amazon Web Services se přitom zrodilo z chaosu. Jak původně internetové knihkupectví Amazon rostlo a pustilo se do dalších maloobchodních aktivit, potýkalo se s problémy, které růst a množství nabízeného zboží přinášely. Proto v jeho divizích nekoordinovaně vznikaly interní systémy, jejichž cílem bylo problémy řešit. V Amazonu několikrát vynalézali příslovečné kolo.
V roce 2000 proto začali v systémech dělat pořádek, a aniž by si to uvědomili, položili základ cloudovým službám v jejich dnešní podobě. Tři roky na to, v roce 2003 si uvědomili, že vytvořili sadu infrastrukturních služeb, výpočetní kapacity, úložišť a databází, které mohou nabídnout i externím vývojářům a klientům.
Z řešení interního problému vyrostla jedna z nejziskovějších divizí Amazonu, která zaujímá třetinu trhu, další trojka největších, Google Cloud Platform, Microsoft Azure a IBM services pak společně drží něco přes 20 %.
I když se to tehdy před dvaceti lety nikdo neodvážil myslet, AWS začalo raketově růst. Zlomový moment nastal, když začalo AWS poskytovat služby americké vládě.
V roce 2013 se stal prvním poskytovatelem cloudových služeb, který splnil přísná bezpečnostní kritéria amerického Federálního programu pro správu rizik a oprávnění. Do roku 2015 Amazonu vzrostl počet vládních klientů na 1 500 po celém světě a nechybí mezi nimi NASA nebo CIA, kterým zajišťuje privátní, tedy uzavřený cloud.
Vzpomínáte na první fotky Marsu ze sondy Curiosity? Dívali jste se na ni díky datům poslaným, vypočítaným a složeným právě v AWS.
Cloudy dnes pomáhají snižovat dopady lidské činnosti na životní prostředí, nabízejí masivní výpočetní výkon pro medicínské modelování a výzkum, do cloudů si saháme pro znalosti i zábavu a podle odborníků tento trend bude i nadále zesilovat. Mít data dostupná kdykoli a odkudkoli se zkrátka v současnosti počítá.
Agentura Accenture vidí skrytý přínos v migraci na cloudové služby i ve snížení emisí skleníkových plynů. Podle jejích propočtů sníží cloudy emise téměř o 60 milionů tun CO2 ročně, což představuje 5,9 % celkových emisí z IT. Je to, jako byste za rok vyřadili z provozu 22 milionů aut.
Výpočty, které by firemním serverům a pracovním stanicím trvaly týdny a měsíce, zvládnou cloudy díky svému vyššímu výkonu a jeho efektivnímu využití za hodiny až dny. Tím dál urychlují vědecký výzkum a inovace. Zvyšují spolehlivost internetových služeb a jejich bezpečnost.
Jednou z hlavních předností cloudů je automatické škálování. Veškeré služby v nich nakupujete na hodinové bázi. Když na svém webu, e-shopu, fakturačním systému aktuálně výkon či operační paměť nepotřebujete, neplatíte za ně. Když přijde nějaká špička, například před koncem účetního období nebo při předvánočních nákupech, výkon se automaticky dokupuje.
Pokud byste využívali vlastní či dedikovaný server, buď by byl dlouhodobě naddimenzovaný, aby zvládl občasné špičky, nebo byste riskovali nedostatek výkonu a pád systému. V prvním případě vlastně zbytečně platíte „za železo“, které v 90 % času nevyužijete, ve druhém na ušlém zisku. Cloudy zvládají výkonové špičky vyvažovat.
V Česku máme z nedávné doby hned dva příklady z veřejné sféry: nezvládnutý nápor na servery sčítání lidu nebo registrace na očkování. Designeři stáli před rozhodnutím, jestli systém postaví na průměrnou očekávanou zátěž nebo ho naddimenzují, aby zvládl i počáteční zájem, ovšem za cenu zbytečně vysokého výkonu v dalších dnech. Rozhodli se systém nastavit na průměrnou zátěž a jak to dopadlo, víme všichni. Oba systémy spadly a jejich správci to obhajovali slovy, že s tím počítali.
Kdyby využili cloudové poskytovatele, systémy by bez obtíží pro první chvíle naddimenzovali a pak by výkon automaticky poklesl a řídil se podle aktuálních potřeb.
Zejména v českém rybníčku se pořád objevují výhrady typu „do zahraničí bychom data nesvěřili“ nebo „přijde výpadek a můj byznys je v háji“.
Velikost, vládní klienti, zálohy dat i systémů nebo monitoring i zákaznická podpora 24/7 patří k důvodům, proč je AWS lídrem trhu. Bezpečnost dat garantují přísné certifikáty, mnohanásobné zálohy a pravidelné penetrační testy. Je v zájmu Amazonu, aby odolal, a hlavně je v možnostech Amazonu zaplatit si nesrovnatelně větší a kvalifikovanější bezpečnostní týmy, než jaké si může dovolit jakýkoliv lokální provider nebo společnost, která si v sídle firmy postavila vlastní serverovnu.
Díky globálnímu pokrytí, promyšlené architektuře a Multi-Availability Zone režimu využívá AWS serverů na mnoha lokalitách po světě, kde jsou systémy vzájemně zálohované. Svým zákazníkům tak poskytuje téměř bezvýpadkový provoz. Když na jednom místě dojde k výpadku, zastoupí ho jiná lokalita. Například Netflix testuje spolehlivost pomocí „Chaos Monkey“ služby. Zjednodušeně řečeno, tahle opice náhodně vybírá serverové instalace AWS a vypíná je. Díky tomu odhaluje slabá místa a AWS staví řešení, které je proti výpadkům z principu odolné.
Vedle IT bezpečnosti řeší AWS i bezpečnost fyzickou. Mnoho serverů vystavěli na utajených místech, která například dokonale zapadají do krajiny a obří datové centrum by tam málokdo čekal. Podobně se kdysi stavěly i vodojemy. Často ke stavbě využili i bezletových zón. Obě opatření zaručují, že se k systémům fyzicky nedostane nikdo nepovolaný a slouží i jako prevence fatálních nehod.
Český byznys se na cloudová řešení spoléhá také a setkali jste se s nimi i vy, například když jste nakupovali na e-shopu. A pravděpodobně o tom ani nevíte.
K českým cloudovým službám patří Raynet CRM od společnosti Raynet, systém pro automatické zpracování faktur a dokladů Invoice Flow, systém pro řízení skladů Lokia či řešení pro elektronickou výměnu dat Orion od brněnské společnosti Grit.
V cloudu běží také třeba Shoptet. Prostě si koupíte paušál a rozjedete e-shop. Cloud využívá Raiffeisenbank a provozují je i T-Mobile, O2 nebo firma nabízející grafický software Zoner.
Cloudový vývojový tým v Praze založil Microsoft Azure, Amazon Web Services pak v dubnu 2021 otevřel svou pobočku v Praze a dále rozšiřuje lokální tým. Jde o součást větších investic AWS ve střední a východní Evropě, kterými podporuje růst svých klientů a partnerů v České republice a na Slovensku.
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?