Producenti chmele stále častěji nahrazují papírovou formu komunikace s úřady za elektronickou. Děje se tak zejména prostřednictvím Registru chmelnic, který je jednou z aplikací Portálu farmáře Ministerstva zemědělství ČR. Využívání Registru chmelnic každým rokem skokově narůstá a za minulý rok jej na základě zprávy společnosti CCV Informační systémy, která je technologickým dodavatelem speciálních registrů pro Ministerstvo zemědělství ČR, využilo na 70,3 % všech producentů chmele. Mezi 30 největšími producenty pak činí tento podíl plných 83,3 %. Pro letošní rok lze pak očekávat další nárůst podílu elektronické komunikace.
Jak co nejlépe zajistit efektivní komunikaci mezi úřady, zpracovateli a producenty chmele? Samozřejmě elektronicky. Na společném setkání na půdě Chmelařského institutu v Žatci se na tomto závěru shodli zástupci producentů chmele, chmelařských obchodních organizací, svazu, ministerstva zemědělství, technologického správce registru a v neposlední řadě zástupci oddělení chmele Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Účastníci konstatovali, že právě elektronický Registr chmelnic je významným pomocníkem pro kontrolu produkce a naplnění všech zákonných povinností. „Jsem si vědom jednoznačných přínosů Registru chmelnic pro producenty chmele, ale zároveň i skutečnosti, že pro další zvýšení jeho využití chybí silnější osvěta. Z tohoto důvodu zvažujeme realizovat pro producenty chmele praktické školení nebo semináře zaměřené na přínosy a demonstraci elektronické komunikace přes Registr chmelnic. Zároveň tím můžeme pomoci překonat bariéru i těm, kteří informační technologie příliš nevyužívají,“ říká Ing. Michal Kovařík, tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR.
Chmelařství se bez IT neobejde
I v tak tradiční oblasti, jako je chmelařství, se tedy informační technologie s naprostou samozřejmostí stále častěji prosazují. Nový systém certifikace chmele se opírá o nahrazení stávajících papírových označovacích štítků v plastovém pouzdře. Místo nich přicházejí samolepící štítky s čárovým kódem, které obsahují veškeré údaje potřebné pro certifikaci a navíc díky čárovému kódu lze navázat rychle do informačního systému certifikace a dále pracovat s údaji elektronicky, což je pro všechny strany důležité. Systém certifikace a samotné ověřování a vydávání tradičních ověřovacích listin chmele přitom zůstává ve svém principu nezměněn.
Již několik let mají producenti chmele možnost využívat ke komunikaci s pověřenými orgány státní správy internet a elektronická rozhraní. Patří mezi ně na Portálu farmáře Ministerstva zemědělství ČR aplikace Registr chmelnic (www.registrchmelnic.cz). Papírová forma komunikace s úřadem (ÚKZÚZ) je ve shodě a za podpory všech chmelařských profesních organizací nahrazována elektronickou. V průběhu posledních tří let se tak výrazně zvedl zájem o efektivnější práci a propojení všech systémů spojených s procesem certifikace chmele a ve vazbě na legislativní povinnosti.
„V současnosti se připravuje i realizace dalších požadavků producentů chmele, konkrétně silnější provázání Registru chmelnic s informačními systémy producentů s maximálním důrazem na důvěrnost a bezpečnost dat nebo možnost hlásit úřadům další informace o svých chmelnicích pomocí webových formulářů. Informační technologie se tak stávají vítaným pomocníkem,“ osvětluje
Ing. Vladimír Barborka, vedoucí oddělení chmele a registru chmelnic ÚKZÚZ.
Tři čtvrtiny producentů chmele využívají Portál farmáře
Registr chmelnic umožňuje producentovi chmele prohlížet a kontrolovat data, která o něm úřad vede. Podle zprávy společnosti CCV Informační systémy je mezi producenty chmele využívání registru na poměrně vysoké úrovni a počet uživatelů vzrostl až na tři čtvrtiny. Za rok 2010 se do systému přihlašovalo na 70,3 % všech producentů chmele, mezi 30 největšími producenty byl podíl uživatelů Registru chmelnic dokonce 83,3 %.
Roste obliba elektronických podání
Přístup do části pro přihlášené uživatele na zabezpečené části Portálu farmáře, tedy i do Registru chmelnic, zřizují na základě písemné žádosti bezplatně Agentury pro zemědělství a venkov. Svým uživatelům pak portál nabízí také jednoduché podání prohlášení producenta chmele, které bylo jako první nasazeno do provozu, další hlášení budou následovat.
O rostoucí oblibě využití elektronické komunikace svědčí i výrazný nárůst elektronických podání prohlášení producenta v loňském roce, kterých po internetu přišlo přes 1200, což v meziročním srovnání znamená více než dvojnásobný počet. Díky tomu se již 26 % údajů celé tuzemské produkce chmele shromažďuje od producentů k úřadům výhradně elektronickou cestou.
Bez papírů to půjde
Podle průzkumu společnosti CCV mezi producenty chmele pak lze očekávat v roce 2011 opět nárůst, neboť dalších 30 % producentů uvádí, že plánuje zbavit se papírování a také využívat elektronickou cestu komunikace přes Registr chmelnic.
Producenti na systému nejvíce oceňovali dostupnost všech potřebných informací (52 %). Informace o chmelu jako je oblast, katastrální území a odrůda chmele svázané se štítkem a obsažené v Registru chmelnic jsou přístupné pro přihlášeného producenta chmele. Získání těchto informací a následné použití při tisku štítku nebo při vyplnění formuláře Prohlášení producenta o počtu a váze označených obalů podle katastrálních území a odrůd chmele a jeho odeslání elektronickou cestou ušetří hned dvojí přepisování údajů a sníží tak možnost zanesení chyby. Důležitou vlastností Registru chmelnic, díky němuž proces certifikace chmele umožňuje plynulé využití elektronické komunikace, je také přímé napojení na komerční programy producentů a na systémy elektronických vah. Jediný informační systém Registru chmelnic tak může pomoci chmelařům zbavit se veškerého „hloupého“ papírování.