Účinnost evropského nařízení eIDAS se blíží. Je platné a závazné od 1. července 2016. Jaké praktické [...]
První kolo povinného antigenního testování ve firmách již skončilo. Podíl pozitivních případů je menší než jedno procento, ukazují výsledky průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku minulého týdne, pro společnosti s 50 až 249 pracovníky skončil termín toto pondělí. Nadále je testování pro firmy povinné jednou za sedm dní. Podle dat z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR byl za první kolo celkový podíl pozitivních případů 0,77 procenta.
Firemní testování však zkomplikovalo vykazování počtů testování, které zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky. Do celorepublikových statistik se započítává pouze část antigenních testů provedených v podnicích.
V podnicích s více než 250 zaměstnanci byl podíl pozitivně testovaných 0,75 %, ve firmách od 50 do 250 pracovníků odhalily testy nákazu u 1,24 % lidí.
„Data jasně ukazují, že firmy boj s epidemií zvládají. V průmyslu šíření nemoci odpovídá celorepublikovému průměru. A ve firmách, kde už testují dlouho, je tento podíl výrazně nižší,“ uvedl Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Důležitým faktorem je podle Rafaje i to, že velké podniky mají propracovanější systémy dodržování hygienických pravidel.
Potvrzuje to i ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Do značné míry záleží na tom, jak se k tomu daná firma stavěla v minulosti. Byly firmy, které si antigenní testy dělaly, a ty logicky už mají situaci podchycenou a záchyt mají nízký. A firmy, které začaly až nyní, mají záchyt logicky vyšší,“ vysvětlil v rozhovoru.
Celkový počet provedených antigenních testů od spuštění povinného testování v podnicích výrazně vzrostl. Neodráží však celkový nárůst provedených antigenních testů (podrobnosti v boxu). Téměř polovina podniků podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR provádí zmíněné samotestování, které se do statistik nedostane.
„U zaměstnanců, kteří si provádějí odběr sami, je to trošku komplikovanější. Ti se nezaznamenávají, pouze v případě pozitivního antigenního testu provádí konfirmaci jejich praktický lékař, který pak vše řádně zanese do systému,“ vysvětloval evidenci provedených antigenních testů v podnicích Jakub Kubát, vedoucí oddělení rozvoje systémů ÚZIS.
Svaz průmyslu a dopravy ČR v průzkumu rovněž zjišťoval, s jakými problémy se podniky při zajišťování antigenního testování potýkaly. 72 % dotázaných uvedlo, že testy překračovaly cenu 60 Kč za kus, což je částka, kterou by jim měly proplatit zdravotní pojišťovny. Ministr Havlíček však předpokládá, že cena testů v budoucnu klesne.
„Pokud bychom dávali firmám 100 korun, tak jak by to dopadlo? Ty testy by se zastavily na ceně 100 korun a vydělávaly by na tom akorát distributoři a dodavatelé. Dneska jsme zabezpečili to, že je tady těch testů už několik milionů v zásobách a cenově letí dolů a za chvíli budou na 60 korunách,“ uvedl Havlíček.
Další z problémů, se kterými se podniky potýkaly, byly dlouhé dodací lhůty, s čímž se podle průzkumu setkalo více než 30 % z nich. Menší procento firem pak muselo nakoupit testy od neautorizovaných distributorů Ministerstvem zdravotnictví.
Do 26. března budou muset povinně otestovat své zaměstnance i podniky, které mají od deseti do 49 pracovníků. V pondělí to schválila vláda. Nové opatření se dotkne dalších 650 tisíc lidí.
Zdroj: seznamzpravy.cz
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?