Ekonomové jsou na změny zvyklí. Dokonce tak zvyklí, že kdyby nepřišla změna s každým začátkem nového [...]
Členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly tuzemským firmám za první tři čtvrtletí letošního roku o 11 % více peněz než za stejné období loňského roku. Největší nárůst přitom zaznamenala oblast financování podnikatelských investic, která meziročně posílila o 15 %. Projevil se tak vliv zlepšujícího se výkonu ekonomiky v kombinaci s obtížnou dostupností klasických bankovních úvěrů pro sektor malých a středních firem (SME).
Zvýšený zájem o financování se u členů asociace promítnul do leasingu, úvěrů i factoringu. Z celkového objemu poskytnutých finančních prostředků ve výši 98,7 miliardy korun bylo na financování firemních investic a provozu určeno 71,7 miliardy korun, přičemž leasingové kontrakty činily 28,75 miliardy korun (meziroční růst o 17,3 procenta) a podnikatelské úvěry 28 miliard korun (meziroční růst o 17,3 procenta).
Nebankovní financování akceleruje podnikání
Podle Jiřiny Tapšíkové, předsedkyně představenstva ČLFA, je dynamický růst v oblasti firemního financování daný kromě zlepšeného výkonu ekonomiky zejména tím, že pro značnou část malých a středních podniků jsou klasické bankovní úvěry stále obtížně dostupné. To dává příležitost právě nebankovním institucím, které při individuálním hodnocení žadatelů častěji zohledňují předpoklad dalšího vývoje podnikání společnosti, než její historii. K potřebným financím se tak mohou dostat například nově založené firmy, kterým by jinak nesplnitelné podmínky klasických bankovních institucí zablokovaly další rozvoj.
A dařilo se i factoringu. Výše prostředků poskytnutých klientům členy ČLFA v jeho rámci v letošních prvních třech čtvrtletích meziročně stoupla o 12,9 procent na 16,6 miliardy korun a hodnota postoupených pohledávek dosáhla 115,1 miliardy korun (meziroční růst o 17,9 procent). Celkový trh reprezentovaný Asociací factoringových společností České republiky (AFS ČR) pak zaznamenal souhrnnou hodnotu pohledávek 121,5 miliardy korun, což reprezentovalo růst o 16,8 procent.
Aktuální čísla tak potvrdila potenciál, o kterém jsme informovali v polovině letošního roku v článku „Průzkum ukázal, že mezi možnostmi provozního financování českých firem nejrychleji roste faktoring“.
Co je faktoring |
---|
Faktoring je předem smluvně sjednaný odkup krátkodobých pohledávek faktoringovou organizací. Faktoringová společnost se tak stává věřitelem a přebírá veškeré riziko, že kupující nebude schopen či ochoten zaplatit. |
Vysoká poptávka po factoringu je přitom reakcí na situaci, kdy zejména menší a střední firmy musí často platit své závazky výrazně rychleji, než dostávají zaplaceno od odběratelů a nedostává se jim tak potřebného cash-flow. Jak vyplývá z průzkumu CFO, více než polovina firem musí své závazky zaplatit do 30 dnů, ale uhrazení svých pohledávek se ve stejné době dočká méně než jedna třetina z nich.
Graf: Platební morálka firem do 100 milionů Kč obratu
Zdroj: CFO
Významnou přidanou hodnotu vnáší do procesu factoringu i elektronická výměna dokladů (EDI). Využívá totiž toho, že veškeré potřebné dokumenty, jako jsou originály daňových dokladů a další obchodní a logistické zprávy, jsou dostupné okamžitě a elektronicky. To umožňuje rychle a bez zbytečné administrativy reagovat na okamžitou potřebu finančních prostředků v podniku.
Tento pružnější model factoringu přitom funguje na západních trzích již několik let. V České republice je průkopníkem služba ORION Instantní platba, díky které je možné získat finanční prostředky prostřednictvím systému investiční aukce nejpozději do tří dnů od zadání požadavku.
-chv-
Potřebujete poradit s EDI řešením pro vaši firmu?